Четвер, 28.03.2024, 17:16



Відділення Національної служби посередництва і примирення в Тернопільській області. Наша адреса: 46010 м. Тернопіль, вул. Шашкевича, 3, каб. 46 тел./факс (0352) 23-59-22. З питань репрезентативності звертайтесь за телефоном ( 0352 ) 23-59-22
Головна | Реєстрація | Вхід Вітаю Вас Гість | RSS






Бюлетень НСПП


Відділення НСПП






  


Категории раздела
Мои файлы [1]
Аналітика [6]
Аналітика

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входа
Головна » Файли » Аналітика

Прогноз стану соціально-трудових відносин в Тернопільській області у ІІ півріччі 2012 року
15.06.2012, 11:17

Відповідно до п.6 Положення про порядок здійснення аналітично-інформаційної діяльності Національної служби посередництва і примирення, затвердженого наказом НСПП від 09.06.2009 року № 32 та Методики аналізу соціально - трудових відносин та прогнозування колективно трудових спорів (конфліктів) відділенням НСПП в Тернопільській області (далі - Відділення)   здійснено прогнозування стану соціально-трудових відносин, ймовірності виникнення колективних трудових спорів на підприємствах, в установах та організаціях області у другому півріччі 2012 року.

 Для визначення ймовірності виникнення колективних трудових спорів (конфліктів) Відділенням  враховано тенденції розвитку фінансово-економічних та соціальних показників  Тернопільської області кінця 2011 року та чотирьох місяців 2012 року в територіальному, галузевому розрізах, а також на суб’єктах господарювання області, де спостерігалось загострення стану соціально-трудових відносин.  

 З урахуванням комплексної об'єктивних та суб'єктивних чинників, які позитивно чи негативно впливали на стан і характер соціально-трудових відносин Відділення прогнозує у другому півріччі 2012 року можливе ускладнення соціально-трудових відносин, виникнення колективних трудових спорів (конфліктів) в: 

- розрізі видів економічної діяльності - промисловості (харчовій та інших галузях виробництва), транспорті, житлово-комунальному господарстві та бюджетній сфері.

- у розрізі територій визначальними залишатимуться м. Тернопіль, Тернопільський та Козівський райони.

 Виникнення конфліктних ситуацій можна прогнозувати на промислових підприємствах області, зокрема тих, де наявна неповна зайнятість працівників, низький рівень заробітної плати, порушення термінів виплати заробітної плати та утворення заборгованості по ній.

Незважаючи на поступове зменшення суми заборгованості із заробітної плати упродовж січня-квітня 2012 року на 24,6%, в загальному на промислові підприємства області припадає 1/3  усієї суми заборгованості.

Складний фінансово-економічний стан, дефіцит обігових коштів, недостатність обсягів державного замовлення, недостатні обсяги  інвестицій на перепрофілювання та реконструкцію виробництва продовжують негативно впливати на стан соціально-трудових відносин державних підприємств.

Залишається нестабільним стан соціально-трудових відносин на державному підприємстві «2 ремонтний завод засобів зв’язку» (м. Бережани), який працює в важких економічних умовах. Недостатність обсягів замовлень на ремонт засобів зв’язку, несвоєчасні розрахунки замовників за виконані роботи призвели  до неритмічності роботи підприємства. Як результат, працівники  підприємства переведені на роботу в умовах неповного робочого тижня. При обліковій чисельності найманих працівників 56 осіб заборгованість із виплати заборгованої заробітної плати складає 136,7 тис. грн. (в середньому кожному працівникові заборговано 2441 грн. заробітної плати).

Проблема із реалізацією продукції призвела до погіршення фінансового стану державного підприємства Тернопільський державний завод по виробництву м'ясо-кісткового борошна «Ветсанзавод» та утворення заборгованості із заробітної плати в сумі  121,0 тис.грн. 29 найманим працівникам (середньому кожному працівникові заборговано 4172 грн. заробітної плати).

Складною залишається ситуація на спиртових заводах області. У зв’язку з недостатністю та неритмічністю замовлень (нарядів) на поставку продукції державного підприємства «Укрспирт» упродовж І кварталу 2012 року більшість спиртових заводів області працювали не на повну потужність. Як результат підприємства простоюють, а наймані працівники переведені в режим неповного робочого тижня. Станом на 01.05.2012 року не виплаченою залишається заробітна плата найманим працівникам ДП «Ковалівський спиртовий завод» (м.Монастириська) в сумі 188,0 тис.грн. та ДП «Зарубинський спиртовий завод» (с. Зарубинці Збаразького району)-  61,0 тис.грн.

Таким чином беручи до уваги наявність у трудових колективах промислових підприємств соціально-економічних причин, здатних призвести до ускладнення стану СТВ, є підстави прогнозувати у ІІ півріччі 2012 року дестабілізацію стану СТВ на  окремих підприємствах області. Тому першочергове їх усунення є завданням не тільки керівників самих підприємств, але й органів державної влади.

Прогнозовано нестабільними будуть залишатися соціально-трудові відносини у сфері житлового - комунального господарства. Ті заходи, які вживалися на різних рівнях з метою покращення стану соціально-трудових відносин дещо покращили ситуацію в галузі. Однак на ряді підприємств, особливо в районах області, зберігається напружена ситуація в соціально-трудових відносинах. Враховуючи, що більшість підприємств знаходяться у комунальній власності окремих територіальних громад швидше всього конфлікти носитимуть локальний характер і стосуватимуться окремих підприємств.

Основними факторами, що негативно впливатимуть на фінансово-економічний стан підприємств ЖКГ залишаються:

– несистематичні розрахунки споживачів (у першу чергу – населення) за спожиті житлово-комунальні послуги та пов'язане з цим зростання обсягів дебіторської та кредиторської заборгованості;

– незбалансованість діючих тарифів;

– несвоєчасне та недостатнє фінансування бюджетами різних рівнів, що призводить до банкрутства або ліквідації підприємства через неплатоспроможність.

Актуальною проблемою підприємств галузі залишається несвоєчасна виплата поточної заробітної плати та утворення заборгованості із заробітної плати. Саме чинники дестабілізації щодо невчасної виплати заробітної плати залишились неврегульованими на 4 комунальних підприємствах області і станом на 01.05.2012 року продовжують перебувати на обліку відділення, а саме : КП «Шумськкомунсервіс» (м.Шумськ),  КП «Комунсервіс» (смт. Козова), КП «Благоустрій» (м. Кременець), Скала-Подільський ККП (смт.Скала-Подільська).

Лише за умови наявності фінансової допомоги з місцевих бюджетів, яка покращить фінансовий стан підприємств і дозволить своєчасно виплачувати заробітну плату, стан соціально-трудових відносин на підприємствах житлово-комунального підприємства може стабілізуватися.

Проте виникнення колективних трудових спорів у даній галузі мало ймовірне через низький рівень правової обізнаності найманих працівників, відсутність ініціативи з боку профспілкових організацій та віковий ценз працівників.

Проведений аналіз стану СТВ на підприємствах транспорту (у т.ч. міського електротранспорту) дає підстави прогнозувати, що складним буде залишатися стан СТВ на підприємствах транспортної галузі, зокрема тих, що знаходяться в комунальній власності.

Станом на 1 квітня 2012 року обсяг заборгованої заробітної плати на підприємствах транспорту та зв’язку склала 1млн. 175 тис.грн, або 20,1% до усієї заборгованості.

Не вирішення вимоги найманих працівників у колективному трудовому спорі Тернопільського обласного комунального підприємства «Фірма «Тернопільавіаавтотранс» (м.Тернопіль) щодо погашення заборгованості із заробітної плати, може ще більше загострити ситуацію у колективі підприємства. Станом на 01.05.2012 року 40 найманим 

працівникам заборговано 1 млн. 188,4 тис.грн. (в середньому кожному працівнику заборговано 29,7 тис.грн зароблених коштів).

У комунальному підприємстві «Тернопільелектротранс» (м. Тернопіль) дія негативних факторів: недостатнє та не в повному обсязі відшкодування із державного бюджету втрат від перевезення пільгових категорій пасажирів; зношеність рухомого складу, дефіцит обігових коштів, зменшення пасажирських перевезень  (відповідно до січня - березня 2011 року на 21%), прогнозоване підвищення цін на енергоносії в подальшому може впливати на стан соціально-трудових відносин, що призводить до недотримання власниками вимог законодавства про працю, зокрема в частині своєчасності виплати поточної заробітної плати найманим працівникам.

Проте можна прогнозувати, що завдяки сприянню Відділення у тісній співпраці з усіма зацікавленими сторонами (проведення узгоджувальних зустрічей, примирних процедур) у нормалізації соціального діалогу між найманими працівниками та власниками підприємств не приведе до виникнення акцій соціального протесту.

Упродовж ІІ півріччя 2012 року можливе погіршення стану соціально-трудових відносин в установах бюджетної сфери. Затверджені для державних установ мінімальні кошториси на 2012 рік негативно позначилися на обсягах виплати заробітної плати: після оподаткування середньомісячного заробітку та сплати внесків до усіх цільових державних фондів, державні службовці нижчих ланок (провідні, головні спеціалісти) отримують мінімальну заробітну плату, що є недопустимим для сфери державного управління. Розміри посадових окладів не переглядалися із 2008 року.

Із-за недофінансування тривалий час державним службовцям бюджетних установ області не виплачуються стимулюючі надбавки та премії, матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань. Аналогічна ситуація спостерігається в галузі охорони здоров’я та соціальної сфери.

Як результат, недостатнє фінансування може призвести до несвоєчасної виплати поточної заробітної плати та виникнення заборгованості працівникам управління праці та соціального захисту населення райдержадміністрацій, закладів культури та освіти, що знаходяться на балансах міських, сільських та селищних рад.

Серед причин, що можуть призвести в другому півріччі 2012 року до певного ускладнення соціально-трудових відносин в окремих колективах закладів бюджетної сфери, є:

– невиконання окремих положень Основ законодавства України про охорону здоров’я, Основ законодавства України про культуру;

– порушення термінів виплати заробітної плати найманим працівникам;

– практика переведення працівників на неповну ставку, роботу в умовах неповного робочого дня (тижня);

        недостатній рівень фінансування.

Основою прогнозованого на наступний період ускладнення в соціально-трудових відносинах будуть не усунені економічні чинники, а саме:

- значні обсяги простроченої дебіторської та кредиторської заборгованості суб’єктів господарювання,

- недофінансування з бюджетів різних рівнів по дотаціях, субвенціях та субсидіях, передбачених на відшкодування витрат підприємств, установ та організацій;

- недостатність обігових коштів, низький рівень завантаженості виробничих потужностей, неритмічна робота підприємств області, їх збитковість.

Безпосередніми причинами спірних чи конфліктних ситуацій у відносинах між власником (або уповноваженим ним органом) і найманими працівниками в другому півріччі 2012 року, як і в попередні періоди, ймовірно будуть: заборгованість із виплати заробітної плати, низький рівень заробітної плати в ряді галузей, невиконання вимог законодавства про працю щодо своєчасності та повноти виплати поточної заробітної плати; недотримання визначеного законодавством, Генеральною та галузевою угодами

розміру заробітної плати, державної соціальної гарантії щодо встановленого розміру мінімальної заробітної плати, тощо.

Поряд з тим факторами, що будуть відігравати стримуючу роль в питаннях виникнення колективних трудових спорів (конфліктів) у другій половині 2012 року залишатимуться:

- повна ліквідація заборгованості із виплати заробітної плати, в тому числі на підприємствах-банкрутах та економічно неактивних підприємствах;

- посилення соціальної складової Державного бюджету України на 2012 рік, результати реалізації якої мають позитивним чином позначитися на зростанні номінальних та реальних доходів громадян, підвищенні їх життєвого рівня;

- посилення дисциплінарної, цивільно-правової, адміністративної, кримінальної відповідальності власників або уповноважених ними органів (представників) за порушення законодавства про працю, про оплату праці;

- наявність у значної частини найманих працівників, крім основного, додаткових джерел отримання заробітної плати, інших доходів;

- небажання працівників вступати у відкритий, документально оформлений конфлікт з роботодавцем, побоювання найманих працівників втратити робочі місця в умовах обмеженого вибору місць роботи;

- слабкість чи відсутність профспілкових організацій, недостатня обізнаність найманих працівників щодо колективного захисту своїх соціальних та трудових прав.

Керуючись п. 4.5. Методичних рекомендацій щодо прогнозування колективних трудових спорів (конфліктів) та сприяння своєчасному їх вирішенню Відділення постійно здійснює всі можливі заходи, які передбачені даною методикою та дають певні результати, щодо стабілізації соціально-трудових відносин, запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів) в області.

 
Категорія: Аналітика | Додав: admin
Переглядів: 853 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]













Стрічка новин







 © відділення НСПП в Тернопільській області, 2012
Передрук матеріалів за умови посилання на //nsppternopol.at.ua/