П`ятниця, 26.04.2024, 01:13



Відділення Національної служби посередництва і примирення в Тернопільській області. Наша адреса: 46010 м. Тернопіль, вул. Шашкевича, 3, каб. 46 тел./факс (0352) 23-59-22. З питань репрезентативності звертайтесь за телефоном ( 0352 ) 23-59-22
Головна | Реєстрація | Вхід Вітаю Вас Гість | RSS






Бюлетень НСПП


Відділення НСПП






  


Категории раздела
Мои файлы [1]
Аналітика [6]
Аналітика

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входа
Головна » Файли » Аналітика

Прогноз розвитку соціально-трудових відносин, виникнення колективних трудових спорів (конфліктів) в економіці Тернопільської області
11.12.2012, 14:50

Прогноз  розвитку соціально-трудових відносин, виникнення колективних трудових спорів (конфліктів) в економіці Тернопільської області на перше півріччя 2013 року

Відповідно до п.6 Положення про порядок здійснення аналітично-інформаційної діяльності Національної служби посередництва і примирення, затвердженого наказом НСПП від 09.06.2009 року № 32 та Методики аналізу соціально - трудових відносин та прогнозування колективно трудових спорів  (конфліктів) відділенням НСПП в Тернопільській області здійснено прогнозування стану соціально-трудових відносин, ймовірності виникнення колективних трудових спорів на підприємствах, в установах та організаціях області на перше півріччя 2013 року.

Метою прогнозування є моделювання майбутньої ситуації і виявлення можливих ускладнень у соціально-трудових відносинах на суб’єктах господарювання області.

Ціллю прогнозування є своєчасне врегулювання чинників дестабілізації стану соціально - трудових відносин, здійснення заходів щодо запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів), стихійних страйків та акцій соціального протесту, вироблення висновків та рекомендацій для  сторін соціально - трудових відносин та представників органів влади, забезпечення тенденцій росту соціально-економічних показників розвитку області.

Для визначення ймовірності виникнення колективних трудових спорів (конфліктів) відділенням НСПП враховано:

- стан соціально-трудових відносин на конфліктогенних підприємствах області упродовж десяти місяців 2012 року;

- динаміку колективних трудових спорів (конфліктів), випадків дестабілізації стану соціально-трудових відносин, причин їх виникнення, змісту вимог, що висувалися найманими працівниками;

- тенденції розвитку фінансово-економічних та соціальних показників області упродовж січня - вересня 2012  року в територіальному та галузевому розрізах;

-       матеріали отримані в результаті співпраці відділення НСПП з представниками сторін соціально-трудових відносин, органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, об’єднань профспілок та роботодавців області, тощо.

За результатами аналізу підсумків роботи господарського комплексу Тернопільщини за січень-вересень 2012 року, можна зробити висновок, що вдалось зберегти позитивну динаміку розвитку, яку демонструють промисловий та агропромисловий комплекс, будівництво, торгівля та транспорт. Це стало можливим завдяки спільним діям органів влади та суб’єктів господарювання, спрямованим на виконання завдань, визначених у Програмі соціально-економічного і культурного розвитку Тернопільської області на 2012 рік. (в порівнянні за січень-вересень 2012 року з аналогічним періодом минулого року індекс промислового виробництва зріс на 0,8%. Прибутково спрацювали 53,6% підприємств області. Середньомісячної заробітна плата одного штатного працівника за січень – вересень 2012 року становила 2138 грн. і зросла до відповідного періоду минулого року на 17,4% (однак залишається однією із найнижчих по Україні).

Разом з тим наявні позитивні зрушення не є свідченням повної відсутності передумов до виникнення конфліктних ситуацій на підприємствах, установах, організаціях області. Основними чинниками дестабілізації стану соціально-трудових відносин, що за певних умов можуть призвести до виникнення колективно трудових спорів (конфліктів) залишаються:

        заборгованість із виплати заробітної плати;

Упродовж січня – вересня 2012 року загальна сума заборгованості із виплати заробітної плати  збільшилась на 5,9 %. У структурі боргу 58,1% припадає на економічно активні підприємства. Упродовж січня-вересня 2012 року заборгованість перед працівниками цих підприємств збільшилась на 17,6%.

Кількість працівників економічно активних підприємств, яким вчасно не виплачено заробітну плату станом на 01 вересня 2012 року становила 1035 осіб, або 0,6% від загальної кількості штатних працівників. Кожному із зазначених працівників не виплачено в середньому 4606 грн., що у 2,1 рази більше від середнього розміру заробітної плати за вересень 2012 року.

У січні-жовтні поточного року працівники відділення НСПП брали участь у 30 засіданнях обласної та міської комісій з питань забезпечення своєчасності і повноти сплати податків та погашення заборгованості із заробітної плати, пенсій, стипендій та інших соціальних виплат, на яких заслухано звіти про результати діяльності керівників 48 підприємств. Загальна сума заборгованості із виплати заробітної плати на зазначених підприємствах становила 5млн. 356тис.грн.

У результаті заходів, здійснених відділенням НСПП у ході сприяння вирішенню колективних трудових спорів та запобігання їх виникненню, погашено заборгованість із виплати заробітної плати на загальну суму 1 млн. 182 тис.грн. на 15 підприємствах області, керівників яких було заслухано на засіданнях комісій. За даними роботи комісій та на основі проведеного вивчення на облік відділення  НСПП за період липня-жовтня поточного року взято стан соціально - трудових відносин 4 підприємства області. та 5 підприємств занесено в базу даних конфліктогенних підприємств.

Саме з причин наявної заборгованості із виплати заробітної плати та порушення термінів виплати поточної заробітної плати упродовж звітного періоду відділенням НСПП здійснювались заходи щодо запобігання виникненню колективно-трудових спорів (конфліктів) на 33 суб’єктах господарювання області із загальною сумою боргу 2 млн. 632 тис. грн.

- низький рівень заробітної плати;

За даними головного управління статистики упродовж січня-вересня 2012 року найнижчий рівень заробітної плати спостерігався в рибальстві та рибництві, виробництві транспортних засобів та устаткування, який не перевищував 47,9% від середнього по економіці області. Також низький рівень заробітної плати залишається і сфері охорони здоров’я та наданні соціальної допомоги, що становить 85,8% до середнього значення по економіці відповідно.

невідповідність тарифних ставок (посадових окладів) рівню, встановленому чинними законодавчими, нормативно-правовими актами, Генеральною, галузевими угодами;

– незабезпечення прав і гарантій працівників на об'єктах господарювання, щодо яких реалізуються процедури відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом та на економічно неактивних підприємствах;

– застосування вимушеної неповної зайнятості, робота в умовах неповного робочого дня (тижня), відпустки без збереження заробітної плати;

– порушення власниками чи уповноваженими ними органами (представниками) законодавства про працю, невиконання ними положень колективних договорів, угод, узгоджених графіків погашення заборгованості із виплати заробітної плати;

– не реагування або мало результативне реагування частини власників чи уповноважених ними органів (представників) на вимоги найманих працівників або профспілок щодо захисту їх соціальних та трудових прав, невиконання рішень примирних органів (примирних комісій).

 

1. Аналіз ступеня підтвердження (не підтвердження) попереднього піврічного прогнозу відділення НСПП про можливі зміни соціально - трудових відносин, виникнення колективних трудових спорів (конфліктів).

Аналіз прогнозу на ІІ півріччя 2012 року про можливі зміни соціального-трудових відносин, виникнення колективних трудових спорів (конфліктів), проведений відділенням НСПП виявився достатньо високим.

На підставі прогнозних даних протягом липня-жовтня поточного року було здійснено вивчення стану соціально-трудових відносин у 14 трудових колективах області, з яких на облік відділення з метою запобігання виникненню колективно-трудових спорів (конфліктів) взято стан соціально-трудових відносин на 9 підприємствах області та 5 - занесені в базу даних конфліктогенних підприємств

У Прогнозі на друге півріччя 2012 року зверталася увага на високу ймовірність ускладнення та дестабілізацію стану соціально-трудових відносин, виникнення колективних трудових спорів на  промислових підприємствах області, транспорті, установах та організаціях житлово-комунального господарства та бюджетної сфери.

Заборгованість із виплати заробітної плати та порушення термінів виплати поточної заробітної плати залишалися основними факторами, що істотно впливали на стан соціально-трудових відносин у  трудових колективах  промислових підприємств області. Саме з причин наявної заборгованості із заробітної плати та несвоєчасної виплати поточної заробітної плати упродовж звітного періоду, відділенням проводилась робота по врегулюванню випадків дестабілізації стану соціально-трудових відносин на 4 промислових підприємствах області. В результаті відповідних проведених запобіжних заходів вдалось стабілізувати стан соціально-трудових відносин на 3 промислових підприємствах області та повернути 314 найманим працівникам 514,6 тис. грн. заборгованої заробітної плати.

Підтвердилися прогнозні дані щодо нестабільності стану соціально-трудових відносин на підприємствах житлово-комунального господарства області (переважно комунальної форми власності). З початку 2012 року відділенням НСПП здійснювались заходи щодо усунення чинників дестабілізації стану соціально-трудових відносин в трудових колективах 11 підприємств галузі житлово-комунального господарства, з яких 2 – виникло упродовж липня - жовтня 2012 року.  Станом на 01 жовтня 2012 року відділення НСПП сприяє стабілізації стану соціально-трудових відносин у 5 комунальних підприємствах області Відповідно до виконання рекомендацій відділення НСПП щодо усунення чинників дестабілізації, керівниками даних підприємств дотримується графік погашення заборгованості по заробітній платі.

Як передбачалось упродовж другої половини 2012 року загострились взаємовідносини в установах та організаціях бюджетної сфери області та органах державного управління. Відповідно до Закону України «Про державний бюджет України на 2012 рік» та Постанови Кабінету Міністрів України № 96 від 15.02.2012 року обсяги фінансування заробітної плати працівників державних установ залишилися на рівні 2011 року, без урахування зміни розміру мінімальної заробітної плати та здійснення  індексації заробітної плати у зв’язку з інфляцією. Затверджені для державних установ мінімальні кошториси на 2012 рік негативно позначилися на обсягах виплати заробітної плати: посадові оклади головних спеціалістів та керівників структурних підрозділів управлінь праці та соціального захисту населення встановлені на рівні мінімальної заробітної плати. В порушені Закону України «Про державну службу» в кошторисах не закладені стимулюючі надбавки та премії, матеріальна допомога на оздоровлення і вирішення побутових питань. Не оплачуються відрядні витрати.

Упродовж ІІІ кварталу 2012 року не стабільна ситуація з виплатою заробітної плати склалася у дошкільних освітніх закладах, що фінансуються з міських та районних бюджетів. Зокрема, у зв’язку із заборгованістю із виплати заробітної плати, в систему запобігання виникненню колективно-трудових спорів відділенням НСПП взято стан соціально-трудових відносин у 3 закладах. Відповідно до п.4.2 Положення про порядок здійснення Національною службою посередництва і примирення заходів щодо запобігання виникненню колективних трудових спорів ( конфліктів) відділенням НСПП направлено 8 звернень та рекомендацій щодо усунення чинників дестабілізації до керівників даних установ та голів сільських рад.

Як і прогнозувалось збереження найбільшої концентрації дестабілізуючих чинників стану соціально-трудових відносин спостерігалось в трудових колективах м. Тернополя та Тернопільського району. Саме в цих регіонах найбільша кількість підприємств взято на облік відділення в систему запобігання виникненню колективно-трудових спорів (конфліктів) відділення НСПП – 6 підприємств (або 67% від загальної кількості).

Відділенням НСПП посилиться робота щодо здійснення моніторингу підприємств області, де існують чинники дестабілізації стану соціально-трудових відносин, зокрема заборгованість із виплати заробітної плати, порушення термінів виплати поточної заробітної плати, застосування практики вимушеної неповної зайнятості, невиконання положень колективних договорів, неналежне забезпечення соціально-економічних умов праці та виробничого побуту тощо.  

 

2. Прогноз стану соціально-трудових відносин, виникнення колективних трудових спорів (конфліктів) на виробничому рівні у розрізі видів економічної діяльності (галузей).

Для визначення ймовірності виникнення колективно-трудових спорів (конфліктів) у І півріччі 2013 року було проаналізовано стан соціально-трудових відносин у трудових колективах та динаміку основних соціально-економічних показників із врахуванням тенденцій їх розвитку в розрізі окремих галузей та на окремих підприємствах, в установах, організаціях, де існують ускладнення стану соціально-трудових відносин.

Серед причин, які зможуть призвести до виникнення колективних трудових спорів (конфліктів) на виробничому рівні у розрізі видів економічної діяльності (галузей) і надалі актуальними залишаються заборгованість із заробітної плати, низький рівень оплати праці, невиконання умов колективних договорів, низький рівень зайнятості працюючих.

В загальному по всіх суб’єктах господарювання області (економічно активних, банкрутах та економічно-неактивних підприємствах) борги по оплаті праці станом на 01.11.2012 року склали 8,1 млн. грн. Серед галузей економіки найбільша заборгованість спостерігається у промисловості – 2,8 млн.грн. (34,5 % від загальної), діяльності транспорту і зв’язку – 1,7 млн. грн. (20,9%), будівництві - 1,1 млн. грн. (13,6%), освіті, охороні здоров’я та надання соціальної допомоги – 1,3 млн. грн.( 16,0%).

Незважаючи на заходи, які вживаються органами виконавчої влади, місцевого самоврядування, господарюючими суб’єктами щодо погашення заборгованості із заробітної плати на багатьох підприємствах області ліквідація заборгованості із заробітної плати залишається основним чинником дестабілізації стану соціально-трудових відносин. Саме вимога виплати заборгованості із заробітної плати є домінуючою в конфліктах, які виникають на виробничому рівні.

Поряд з тим слід відзначити, що переважна більшість підприємств протягом останнього періоду суттєво зменшили борги із заробітної плати. Багато суб’єктів господарювання в поточному році повністю ліквідували заборгованість та вчасно проводять поточні виплати заробітної плати. Проте, залишається ряд підприємств, де ситуація із виплатою заборгованості із заробітної плати є складною. На деяких підприємствах області, зокрема тих, що залежать від державного та бюджетного фінансування, вирішити проблему погашення боргів силами самого підприємства є неможливим. Згідно проведеного аналізу відділенням НСПП прогнозується у І півріччі 2013 року загострення стану соціально-трудових відносин на промислових підприємствах області .

Основними чинниками, які негативно впливатимуть на соціальний клімат в трудових колективах підприємств промисловості області залишаються проблеми виробничого характеру: погіршення фінансово-економічних показників роботи, відсутність обігових коштів; зменшення або відсутність замовлень на продукцію та послуги; проблеми зі збутом виготовленої продукції; тимчасове припинення виробничої діяльності та скорочення обсягів виконаних робіт (наданих послуг) внаслідок скорочення кількості та обсягів замовлень, зниження попиту на ринку збуту, сезонний характер виробництва.

Також прогнозовано нестабільними будуть залишатися соціально-трудові відносини у сфері житлового-комунального господарства. Низький рівень оплати споживачами за надані їм житлово-комунальні послуги, несвоєчасний перегляд тарифів на житлово-комунальні послуги недофінансування з бюджетів різних рівнів, несвоєчасне реагування центральних та місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування на ускладнення соціально-трудових відносин у трудових колективах призводять до погіршення фінансового стану підприємств галузі, а подекуди до банкрутства підприємств.

Актуальною проблемою підприємств галузі житлово-комунального господарства залишається несвоєчасна виплата поточної заробітної плати та утворення заборгованості, низький рівень заробітної плати. Не зважаючи на те, що вжиття відповідних заходів дещо послаблює загострення соціальної напруги у колективах, проте проблеми в цілому не вирішуються. Аналізуючи тенденції та динаміку соціально-трудових відносин на підприємствах галузі можна прогнозувати, що через наявні чинники дестабілізації соціальна напруга не зменшиться, а поодинокі конфліктні ситуації, які виникатимуть, можуть супроводжуватися акціями соціального протесту. Відділенням НСПП, в межах своїх повноважень, надаються відповідні рекомендації органам місцевого самоврядування щодо стабілізації стану соціально-трудових відносин у житлово-комунальних підприємствах області.

Ймовірність випадків дестабілізації стану соціально-трудових відносин можливо прогнозувати на підприємствах галузі будівництва. Нерівномірність та недостатність державного фінансування робіт з будівництва, ремонтів, експлуатаційного утримання автомобільних доріг стали основною причиною несвоєчасної виплати заробітної плати та утворення заборгованості упродовж ІІІ кварталу 2012 року у філіях райавтодорів. Із-за відсутності відповідних обсягів робіт наймані працівники вимушені працювати в умовах скороченого робочого тижня, що відповідно відображається на рівні заробітної плати.

Упродовж І півріччя 2013 року можливе загострення стану соціально-трудових відносин в установах та закладах освіти невчасна та не в повному обсязі виплата заробітної плати, скорочення або відміна доплат за певні види педагогічної діяльності, оптимізація мережі освітніх закладів і зміна методики віднесення посад бюджетної сфери до певних розрядів Єдиної тарифної сітки можуть бути основними факторами негативного впливу на стан соціально-трудових відносин.  

Аналогічні проблеми спостерігаються і у соціально-трудових відносинах в закладах культури області, в яких надалі спостерігається недостаній рівень фінансування галузі, неповна зайнятість працівників. Проте, тут поки що домінують фактори, які стримують виникнення колективних трудових спорів (конфліктів): низька активність галузевої профспілки, територіальна розпорошеність та мало чисельність найманих працівників.

Стабілізація стану соціально-трудових відносин в колективах бюджетної сфери в першу чергу залежить від прийняття бюджету на 2013 рік. Від того, які параметри в ньому будуть закладені, слід очікувати і подальшої поведінки сторін соціально-трудових відносин.

 

3. Прогноз стану соціально-трудових відносин, виникнення колективних трудових спорів (конфліктів) на територіальному рівні.

Виходячи з аналізу кількості виявлених випадків дестабілізації стану соціально-трудових відносин, зареєстрованих колективних трудових спорів, що перебувають на обліку відділення, рівня протестного потенціалу та досвіду колективного відстоювання соціально-трудових прав працівників слід прогнозувати загострення стану соціально-трудових відносин в адміністративно-територіальних одиницях, на підприємствах яких довготривалий час не вирішуються проблеми із відновленням виробничих процесів та забезпеченням зайнятості найманих працівників, підняттям рівня заробітної плати, ліквідацією заборгованості із виплати заробітної плати, порушенням  законодавства про працю, виконанням умов колективно договору.

Аналізуючи ситуацію щодо ймовірності виникнення колективних трудових спорів у І півріччі 2013 року на територіальному рівні, відділенням НСПП відзначається більша вірогідність виникнення колективно-трудових спорів (конфліктів) в м. Тернополі та Тернопільському районі. Це спричинено як об’єктивними так і суб’єктивними факторами. Зокрема, частка наявної заборгованості із заробітної плати на економічно-активних підприємствах м. Тернополя та Тернопільського району складає 55,6% від зафіксованої в області. Темпи її скорочення є нижчими по області.

До суб’єктивних факторів слід віднести: вищий рівень інформованості і правової культури мешканців обласного центру і прилеглих населених пунктів, наявність більш активних профспілкових організацій.

Беручи до ваги і те, що у багатьох районах існує низький рівень заробітної плати, високий рівень безробіття, неповна завантаженість упродовж робочого тижня, ймовірність загострення стану соціально-трудових відносин залишається високою. А тому важливим чинником покращення існуючих соціально-трудових відносин в області буде скоординованість дій сторін соціального діалогу, де основними принципами соцільного патнерства є: законність та рівноправність сторін, демократичні засади, обов’язковість виконання домовленостей, відповідальність та контроль за виконання зобов’язань.

 

4. Висновки та пропозиції.

В результаті опрацювання комплексу отриманої інформації та здійсненого аналізу відділенням НСПП зроблено висновок, що не усунення чи лише часткове подолання цілого ряду причин ускладнення відносин між роботодавцем (або уповноваженим ним органом) та працівниками у поєднанні із ймовірними новими причинами конфліктності дають підстави прогнозувати в І півріччі 2013 року виникнення колективних трудових спорів (конфліктів), а в окремих випадках акцій соціального протесту.

Безпосередніми причинами спірних чи конфліктних ситуацій у відносинах між роботодавцем (або уповноваженим ним органом) і працівниками в І півріччі 2013 року, як і в попередні періоди, ймовірно будуть: заборгованість із виплати заробітної плати, низький рівень заробітної плати в ряді галузей, невиконання вимог законодавства  про працю щодо своєчасності та повноти виплати поточної заробітної плати; недотримання визначеного законодавством, Генеральною та галузевою угодами розміру заробітної плати, державної соціальної гарантії щодо встановленого розміру мінімальної заробітної плати, повної зайнятості працівників.

З метою покращення стану соціально - трудових відносин у І півріччі 2013 року необхідно вирішити питання :

- повної ліквідації заборгованості із виплати заробітної плати;

- посилення соціальної складової Державного бюджету України на 2013 рік, результати реалізації якої мають позитивним чином позначитися на зростанні номінальних та реальних доходів громадян, підвищенні їх життєвого рівня;

- підтримки окремих галузей виробничої сфери шляхом державних замовлень;

- сприяння інвестиційній політиці з метою створення нових робочих місць та скорочення рівня безробіття;

- посилення дисциплінарної, цивільно-правової, адміністративної, кримінальної відповідальності власників або уповноважених ними органів (представників) за порушення законодавства про працю, про оплату праці.

Беручи до уваги особливості економічного, фінансового та соціального розвитку Тернопільської області у ІІ півріччі 2012 року та їх вплив на відносини між працівниками та роботодавцями , відділення НСПП прогнозує у І півріччі 2013 року можливе ускладнення соціально-трудових відносин, виникнення колективних трудових спорів (конфліктів) в: 

- розрізі видів економічної діяльності промисловості, транспорті, житлово-комунальному господарстві та бюджетній сфері;

- у розрізі територій визначальними залишатимуться м. Тернопіль, Тернопільський район.

Враховуючи результати здійсненого Прогнозу відділення НСПП у взаємодії з органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, профспілками та роботодавцями здійснює заходи щодо стабілізації стану соціально-трудових відносин в колективах підприємств, установ та організацій Тернопільської області, запобігає виникненню колективних трудових спорів (конфліктів), а у разі їх виникнення сприяє їх своєчасному вирішенню.

Категорія: Аналітика | Додав: admin
Переглядів: 1167 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]













Стрічка новин







 © відділення НСПП в Тернопільській області, 2012
Передрук матеріалів за умови посилання на //nsppternopol.at.ua/