П`ятниця, 19.04.2024, 18:46



Відділення Національної служби посередництва і примирення в Тернопільській області. Наша адреса: 46010 м. Тернопіль, вул. Шашкевича, 3, каб. 46 тел./факс (0352) 23-59-22. З питань репрезентативності звертайтесь за телефоном ( 0352 ) 23-59-22
Головна | Реєстрація | Вхід Вітаю Вас Гість | RSS






Бюлетень НСПП


Відділення НСПП






  


Категории раздела
Мои файлы [1]
Аналітика [6]
Аналітика

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входа
Головна » Файли » Аналітика

Прогноз розвитку соціально-трудових відносин в економіці Тернопільської області на перше півріччя 2014 року
[ Викачати з сервера (93.5 Kb) ] 12.12.2013, 14:31

 

 

 

Відповідно до п. 7.8 Плану роботи Національної служби посередництва і примирення, затвердженого наказом НСПП від 18.01.2013 року № 07, п.6 Положення про порядок здійснення аналітично-інформаційної діяльності Національної служби посередництва і примирення, затвердженого наказом НСПП від 09.06.2009 року № 32, Методики аналізу соціально-трудових відносин та прогнозування колективних трудових спорів (конфліктів) та Концепції вдосконалення системи прогнозування виникнення колективних трудових спорів (конфліктів), затвердженої наказом НСПП від 28.05.2013 року № 47, відділенням НСПП в Тернопільській області здійснено прогнозування стану соціально-трудових відносин, ймовірності виникнення колективних трудових спорів на підприємствах, в установах та організаціях області на перше півріччя 2014 року.

Метою прогнозування є завчасне виявлення назріваючих проблем, що ймовірно можуть постати у майбутньому, вироблення на цій основі пропозицій щодо своєчасного корегування і спрямування можливих шляхів оптимального розвитку соціально-трудових відносин та надання рекомендацій відділенням НСПП заінтересованим органам державної виконавчої влади, органам місцевого самоврядування, установам, організаціям та підприємствам.

Для здійснення прогнозування виникнення колективних трудових спорів (конфліктів) на виробничому та галузевому рівнях, відділенням НСПП враховано:

- динаміку колективних трудових спорів, випадків дестабілізації стану соціально-трудових відносин, причин їх виникнення, змісту вимог, що висувалися найманими працівниками у розрізі видів економічної діяльності;

- матеріали відділення НСПП щодо вивчення стану соціально-трудових відносин на підприємствах області;

- тенденції розвитку фінансово-економічних та соціальних показників області упродовж січня-жовтня 2013 року, які впливали на стан соціально-трудових відносин в області;

- матеріали отримані в результаті співпраці відділення НСПП з представниками органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, об’єднань профспілок, завідувачів інформаційно-консультаційних центрів;

- економічні показники Головного управління статистики в Тернопільській області.

Здійснений аналіз соціально-економічних показників роботи господарського комплексу Тернопільщини за січень-жовтень 2013 року показав, що у звітному періоді промисловими підприємствами області забезпечено зростання виробництва продукції у добувній промисловості, виготовленні виробів з деревини, виробництві паперу та поліграфічній діяльності, виробництві хімічних речовин і хімічної продукції,  виробництві гумових і пластмасових виробів, іншої неметалевої мінеральної продукції.

Позитивну динаміку демонструє сільське господарство (0,3%), збільшився обсяг реалізованої промислової продукції (12,4%), роздрібної торгівлі (7,2%) та експорту товарів (65,7%), забезпечена стабільна цінова ситуація. Разом з тим спостерігалось зменшення виробництва на підприємствах машинобудівної промисловості (16,5%), текстильного виробництва, виробництва одягу, шкіри, виробів зі шкіри та інших матеріалів (20,7%).

В цілому промисловим комплексом області за 9 місяців 2013 року скорочено виробництво продукції на 1,6%.

Забезпечення стабільної цінової ситуації позитивно вплинуло на індекс реальної заробітної плати в січні-вересні 2013 року, який становив 109,8%. Середньомісячна заробітна плата одного штатного працівника становить 2400 грн. в порівнянні з аналогічним періодом 2012 року вона зросла на 8,1%, але разом із тим і надалі залишається найнижчою серед регіонів України.

Упродовж липня-жовтня 2013 року основним чинником дестабілізації стану соціально-трудових відносин в трудових колективах області, як і в попередні періоди, залишається заборгованість із виплати заробітної плати та порушення термінів її виплати. Станом на 01.11.2013 року заборгованість із виплати заробітної плати на економічно активних підприємствах склала 6028,7 тис.грн..

Відповідно до Доручень голови та заступника голови Національної служби посередництва і примирення на Доручення Президента України від 29.06.2010 року № 1-1/1378 відділення НСПП упродовж січня-жовтня 2013 року проводило спільну роботу з органами виконавчої влади та вживало відповідних заходів щодо своєчасності виплати працівникам заробітної плати та погашенню її заборгованості.  В результаті заходів здійснених відділенням НСПП у співпраці з органами виконавчої влади та місцевого самоврядування, з метою запобігання виникненню колективних трудових спорів, погашено заборгованість із виплати заробітної плати за січень-жовтень поточного року на загальну суму 1636,6 тис. грн. на 13 підприємствах області, із загальним числом працюючих 492 особи.

Узагальнені результати дають підстави стверджувати, що на даний час в області продовжують зберігати свою деструктивну дію наступні суб’єктивні фактори негативного впливу на стан соціально-трудових відносин:

- наявна заборгованість із виплати заробітної плати

- низький рівень заробітної плати на окремих підприємствах та галузях економіки;

- практика застосування на окремих підприємствах, установах та організаціях вимушеної неповної зайнятості, робота в умовах неповного робочого дня (тижня).

- незабезпечення прав і гарантій працівників на об'єктах господарювання, щодо яких реалізуються процедури відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом та на економічно неактивних підприємствах;

- порушення власниками чи уповноваженими ними органами (представниками) законодавства про працю, невиконання ними положень колективних договорів, угод, узгоджених графіків погашення заборгованості із виплати заробітної плати;

- не реагування або мало результативне реагування частини власників чи уповноважених ними органів (представників) на вимоги найманих працівників або профспілок щодо захисту їх соціальних та трудових прав, невиконання рішень примирних органів (примирних комісій).

Зберігаючи свою деструктивну дію, за умов не усунення або часткового усунення, вищеназвані фактори негативно впливатимуть на стан соціально-трудових відносин на підприємствах у першому півріччі 2014 року, зумовлюватимуть ускладнення стану соціально-трудових відносин та можуть призвести до виникнення колективних трудових спорів (конфліктів).

 

 

1. Аналіз ступеня підтвердження (не підтвердження) попереднього піврічного прогнозу відділення НСПП про можливі зміни соціально-трудових відносин, виникнення колективних трудових спорів (конфліктів).

 

Проведений відділенням НСПП аналіз прогнозу на ІІ півріччя 2013 року про можливі зміни стану та розвитку соціально - трудових відносин, можливостей виникнення колективних трудових спорів (конфліктів) виявився високим.

Так, у Прогнозі на друге півріччя 2013 року зверталась увага на ймовірність ускладнення та дестабілізацію стану соціально-трудових відносин на підприємствах промисловості (зокрема тих, що знаходяться у державній формі власності), будівельної галузі,  транспорту та зв’язку, житлово-комунального господарства.

 Як прогнозувалось, основними причинами виникнення чинників дестабілізації стану соціально трудових відносин є:

- невиконання роботодавцем вимог законодавства про працю;

- невиконання положень колективних договорів, угод в частині оплати праці;

- значна заборгованість із заробітної плати, незадовільні темпи її погашення;

- практика вимушених відпусток з ініціативи адміністрації;

- низький рівень заробітної плати.

Результати проведеного відділенням НСПП аналізу основних причин конфліктності в трудових колективах економічно активних промислових підприємств засвідчили, що головними з них є: несвоєчасна виплата поточної заробітної плати та наявність заборгованості із заробітної плати (станом на 01.11.2013 року сума боргу із заробітної плати на підприємствах промисловості склала 1684,7 тис. грн., або 27,9 % від загального боргу по економічно активних підприємствах).

У січні-жовтні 2013 року з метою запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів) відділенням НСПП здійснювались заходи щодо врегулювання чинників дестабілізації на 2 промислових  підприємствах області: державному підприємстві «2 ремонтний завод засобів зв’язку» (м. Бережани), Тернопільському державному науково-технічному підприємстві «Промінь» (м. Тернопіль).

Зважаючи на проведену роботу (проведення узгоджувальних зустрічей, переговорів) та неодноразове заслуховування керівників підприємств на обласних, міських та районних комісіях з питань погашення заборгованості із виплати заробітної плати та інших соціальних виплат за участю представників відділення НСПП заборгованість із виплати заробітної плати на даних підприємствах залишається не погашеною. Станом на 01.11.2013 року працівникам ДП «2 ремонтний завод засобів зв’язку» (м. Бережани) борги по оплаті праці склали 345,9 тис.грн., Тернопільського державному науково-технічному підприємстві «Промінь» (м.Тернопіль) – 1338,8 тис.грн.

Зменшення обсягів виробництва, обмежені ринки збуту призвели до несвоєчасності виплати заробітної плати та утворення заборгованості із неї у ВАТ «Текстерно» м.Тернопіль (перебувало в базі даних конфліктогенних підприємств).

Як прогнозувалось упродовж липня-жовтня 2013 року залишався напруженим стан соціально-трудових відносин у філіях дочірнього підприємства «Тернопільський облавтодор» ДАК «Автомобільні дороги України» (автошляхове будівництво).

Внаслідок несвоєчасності повернення коштів за виконані дорожньо-ремонтні роботи підприємства шляхового господарства області опинились у критичному фінансовому стані. Головним фактором підвищення соціального напруження у трудових колективах була невчасна виплата поточної заробітної плати та заборгованість із виплати заробітної плати.

Відділенням НСПП, з метою запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів), за період липня-жовтня 2013 року взято на облік 4 випадки дестабілізації стану стан соціально - трудових відносин на підприємствах галузі (філії: «Гусятинський райавтодор», «Тернопільський райавтодор», «Бережанський райавтодор» та «Великоберезовицька ДЕД» ДП «Тернопільський облавтодор») та занесені в базу даних конфліктогенних підприємств 2 підприємства (філії «Підволочиський райавтодор» та «Теребовлянський райавтодор»).

Аналіз стану соціально-трудових відносин на підприємствах житлово-комунального господарства області засвідчив, що на підприємствах галузі продовжують діяти негативні фактори, що призводять до соціального напруження, а подекуди, і загострення стану соціально-трудових відносин, зокрема:

-         невчасна виплата поточної заробітної плати;

-         зростаючі обсяги заборгованості із виплати заробітної плати ;

-         невчасне реагування роботодавця на ускладнення стану соціально-трудових відносин.

Упродовж липня-жовтня 2013 року відділенням НСПП проводились заходи щодо усунення чинників дестабілізації стану соціально-трудових відносин на 2 підприємствах галузі: комунальному підприємстві «Збараж» (м.Збараж), міському комунальному підприємстві «Комунальник» (смт. Скалат Підволочиського району), де основним чинником дестабілізації стану соціально-трудових відносин була заборгованість із виплати заробітної плати.

Частково підтвердилось прогнозування розвитку соціально-трудових явищ щодо збереження найбільшої концентрації дестабілізуючих чинників стану соціально-трудових відносин на території міста Тернополя, у Тернопільському Бережанському, Гусятинському, Підволочиському та Підгаєцькому районах.

2. Прогноз стану соціально-трудових відносин, виникнення колективних трудових спорів (конфліктів) на виробничому рівні у розрізі видів економічної діяльності (галузей).

 

Проведений відділенням НСПП аналіз з метою прогнозування підтвердив, що проблеми із несвоєчасною виплатою заробітної плати найманим працівникам – одна з основних причин ускладнення стану соціально-трудових відносин на підприємствах, установах та організаціях області. Незважаючи на заходи, які вживаються органами виконавчої влади, місцевого самоврядування, господарюючими суб’єктами, темпи погашення заборгованості із виплати заробітної плати вказують, що даний чинник і надалі буде негативно впливати на стан соціально-трудових відносин у першому півріччі 2014 року незалежно від виду економічної діяльності суб’єктів господарювання.

Під час моніторингу стану соціально-трудових відносин у трудових колективах підприємств виробничої сфери (промисловості) встановлено, що розбіжності між сторонами соціального діалогу зумовлені скрутним фінансово-економічним становищем підприємств, спадом обсягів виробництва, впровадженням режиму неповної зайнятості, звуженням соціальних гарантій працівників.

Станом на 01.11.2013 року сума боргу на промислових підприємствах області склала 1 млн. 684,7 тис. грн., або 27,9% від загальної заборгованості по економічно активних підприємствах.

Основна частка боргу (62,6%) припадає на Тернопільське державне науково-технічне підприємство «Промінь» (м. Тернопіль). Внаслідок складної ситуації, яка виникла через відсутність замовлень борги по оплаті праці зростають.  Стан соціально-трудових відносин на підприємстві залишається критичним.

Залишається складною ситуація у державному підприємстві «2 ремонтний завод засобів зв’язку» (м. Бережани). У зв’язку із відсутністю обсягів виробництва на підприємстві проведено скорочення чисельності працюючих. Заборгованість із виплати заробітної плати не виплачена.

Відділенням НСПП, з метою попередження акцій протесту та зниження соціального напруження в трудовому колективі, надано роз’яснення у застосуванні колективного шляху захисту трудових прав працівників в рамках Закону України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів(конфліктів)».

Упродовж липня -жовтня 2013 року поступово погіршувалася ситуація в будівельній галузі, зокрема на підприємствах автошляхового будівництва. Основний вплив на погіршення ситуації відбувся за рахунок появи заборгованості із виплати заробітної плати. Стан соціально-трудових відносин у трудових колективах підприємств залишається незадовільним.

Станом на 01 листопада 2013 року на обліку відділення НСПП з метою запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів) залишається 4 підприємства та в базі даних конфліктогенних підприємств – 2. Основним чинником дестабілізації стану соціально-трудових відносин є заборгованість із виплати заробітної плати найманим працівникам.

Наявність заборгованості із виплати заробітної плати, робота у режимі скороченого тижня будуть впливати на стабільність стану соціально-трудових відносин в трудових колективах підприємств автошляхового будівництва і у першому півріччі 2014 року.

Здійснений відділенням НСПП моніторинг стану СТВ у трудових колективах підприємств житлово-комунального господарства свідчить, що розбіжності між сторонами соціального діалогу насамперед зумовлені скрутним фінансово-економічним становищем підприємств галузі.

Станом на 01.11.2013 року відділення НСПП продовжує здійснювати заходи щодо запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів) на 1 підприємстві (міське комунальне підприємство «Комунальник» м. Скалат), працівникам якого не виплачено заробітну плату, а також сприяє у вирішенні колективного трудового спору між найманими працівниками та комунальним підприємством «Тернопільська міська шляхо-експлуатаційна дільниця м. Тернополя» щодо виконання другої вимоги (регулювання режиму праці, тривалості робочого часу відповідно до п.5 р. ІІІ колективного договору). У зв’язку із ухилянням керівника підприємства від виконання другої вимоги, а також появу боргів по оплаті праці призводить до  зростання протестних проявів у трудовому колективі підприємства.

Враховуючи наявність досвіду колективного відстоювання соціально-трудових прав та наявності у минулих роках конфліктності в трудових колективах підприємств житлово-комунального господарства, спостерігається тенденція до ускладнення стану соціально-трудових відносин у першому півріччі 2014 року.

Сприятливими факторами, що позитивно впливатимуть на стан соціально-трудових відносин у колективах підприємств житлово-комунального господарства будуть:

- реалізація державної політики реформування житлово-комунального господарства відповідно до Закону України "Про Загальнодержавну програму реформування і розвитку житлово-комунального господарства на 2009-2014 роки";

- недопущення порушення термінів виплати поточної заробітної плати та виникнення заборгованості із її виплати;

- дотримання роботодавцем положень чинного законодавства про оплату праці, умов виконання колективного договору.

Складною залишається ситуація щодо стану соціально-трудових відносин у Тернопільському обласному комунальному підприємстві «Фірма «Тернопільавіаавтотранс» (авіаційний транспорт), де відділення НСПП з липня 2011 року сприяє вирішенню колективного трудового спору. Повна відсутність фінансування підприємства упродовж 9 місяців 2013 року призвела до зростання заборгованості із виплати заробітної плати найманим працівникам.

Узагальнюючи існуючі на сьогоднішній день тенденції в динаміці та характері соціально-трудових відносин на підприємствах виробничої сфери, будівельної галузі (дорожнього будівництва), житлово-комунального господарства та авіаційного транспорту а також те, що значна частина цих факторів, ймовірно, буде діяти і у першому півріччі 2014 року, дають підстави прогнозувати, що соціально-трудові відносин в окремих трудових колективах будуть залишатися ускладненими, а в ряді випадків буде зростати соціальне напруження, що може призвести до виникнення колективних трудових спорів та проведення акцій соціального протесту найманими працівниками.

3. Прогноз стану соціально-трудових відносин, виникнення колективних трудових спорів (конфліктів) на територіальному рівні. 

 

Аналізуючи ситуацію щодо ймовірності виникнення колективних трудових спорів у першому півріччі 2014 року на територіальному рівні, відділення НСПП в першу чергу прогнозує розвиток соціально-трудових явищ, що складаються в економіці краю. Тернопільська область не є високорозвиненою промисловою зоною з великими підприємствами та багатотисячними трудовими колективами, проте загальноукраїнська тенденція зниження соціально-економічних показників розвитку торкнулась і нашої області. Про це свідчить не тільки збитковість окремих підприємств області, але й наявність найбільш вразливого показника – заборгованості із виплати заробітної плати. Крім цього, не вирішуються питання відновлення виробничих процесів та забезпечення зайнятості найманих працівників, порушується законодавство про працю, не виконуються умови колективного договору. В області спостерігається найнижчий показник рівнів середньомісячної заробітної плати серед інших регіонів України.

В першу чергу можна прогнозувати загострення стану соціально-трудових відносин в місті Тернополі та Тернопільському районі, де зосереджено більше третини суб’єктів господарювання та наявна значна частка заборгованості із заробітної плати на економічно активних підприємствах, а темпи її скорочення є найнижчими по області.

Заборгованість із виплати заробітної плати найманим працівникам, спостерігається на суб’єктах господарювання інших районів області. Можна очікувати соціального напруження та виникнення випадків дестабілізації стану соціально-трудових відносин в районах з проблемними діючими підприємствами державної форми власності, де призупиняється виробництво скорочується робочий час, вивільняються наймані працівники.

Прогнозуючи ситуацію із станом соціально-трудових відносин, виникненням колективних трудових спорів (конфліктів) на перше півріччя 2014 року, можна твердити, що певні позитивні тенденції в економічному розвитку області на даний період, стовідсотково не дають підстав для покращення та стабілізації соціального клімату у трудових колективах підприємств, установ та організацій області. Надзвичайно важливим чинником покращення існуючих соціально-трудових відносин буде подальше виконання центральними та місцевими органами виконавчої влади, місцевого самоврядування антикризових заходів по оздоровленню економіки, координованість дій сторін соціального діалогу, де основними принципами соціального партнерства є: законність та рівноправність сторін, демократичні засади, обов’язковість виконання домовленостей, відповідальність та контроль за виконання зобов’язань.

 

 

4. Висновки та пропозиції.   

В результаті опрацювання комплексу отриманої інформації та здійсненого аналізу з метою прогнозування, відділенням НСПП зроблено висновок, що існування і надалі основних конфліктогенних факторів, що спричиняють погіршення стану  соціально-трудових відносин, збільшують соціальне напруження дає підстави прогнозувати у наступному півріччі виникнення нових конфліктів. Тому не усунення, чи лише часткове подолання цілого ряду причин ускладнення відносин між власником або уповноваженим ним органом (представником) та найманими працівниками у поєднанні із ймовірними новими причинами конфліктності будуть спонукати в першому півріччі 2014 року виникнення напруги в соціально-трудових відносинах та породжувати колективні трудові спори на підприємствах, організаціях та установах області.

Основними причинами соціально-економічного характеру, що призводили і, ймовірно, будуть призводити у першому півріччі 2014 року до ускладнення стану СТВ, виникнення колективних трудових спорів, конфліктів є:

– наявна заборгованість із виплати заробітної плати, нестабільні темпи її погашення;

– несвоєчасна виплата поточної заробітної плати, невиплата компенсації втрати частини заробітної плати у зв'язку з порушенням термінів її виплати;

– недотримання суб’єктами господарювання встановленого законодавством рівня мінімальної заробітної плати;

– порушення соціальних та трудових прав найманих працівників в ході реорганізації, реструктуризації, приватизації, зміни власника об’єктів господарювання;

– застосування на частині підприємств, установ, організацій вимушеної неповної зайнятості, робота в умовах неповного робочого дня (тижня);

– невиконання на підприємствах, в установах, організаціях вимог законодавства про охорону та безпеку праці.

Поряд з об’єктивними соціально-економічними причинами виникнення конфліктів, на підприємствах продовжують діяти негативні фактори впливу на стан СТВ, що носять суб’єктивний характер:

– порушення роботодавцями законодавства про працю, про охорону праці, невиконання графіків погашення заборгованості із виплати заробітної плати;

– ухилення власників від укладення колективних договорів, невиконання зобов’язань, прийнятих в колективних договорах;

– не реагування або неефективне реагування частини власників (уповноважених ними органів чи представників) на обґрунтовані вимоги найманих працівників чи профспілок;

– невиконання рішень примирних органів (примирних комісій, трудових арбітражів), угод, домовленостей по вирішенню колективних трудових спорів.  

Врахування комплексної дії конфліктогенних причин, стабілізуючих чинників, а також ситуативних факторів дає підстави прогнозувати ймовірність ускладнення соціально-трудових відносин, виникнення колективних трудових спорів (конфліктів), застосування акцій соціального протесту у:

- розрізі видів економічної діяльності соціальне напруження буде зберігатися у колективах житлово-комунального господарства, будівництва, транспорту та промислових підприємствах державної форми власності.

- розрізі територій - визначальними залишаються місто Тернопіль і Тернопільський район.

Результативність заходів, спрямованих на запобігання виникнення колективних трудових спорів (конфліктів), зниження протесаного потенціалу трудових колективів області, буде визначатися своєчасністю реагування на ускладнення соціально-трудових відносин органів місцевої виконавчої влади, місцевого самоврядування, об’єднань роботодавців та профспілок.

Зі своєї сторони відділення НСПП і надалі здійснюватиме заходи щодо стабілізації стану соціально-трудових відносин на підприємствах, установах та організаціях Тернопільської області, сприятиме розвитку соціального діалогу.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Категорія: Аналітика | Додав: admin
Переглядів: 819 | Завантажень: 96 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]













Стрічка новин







 © відділення НСПП в Тернопільській області, 2012
Передрук матеріалів за умови посилання на //nsppternopol.at.ua/